Zdravotné následky pitia kontaminovanej vody

Bojujete s  dlhodobými zdravotnými ťažkosťami a problémami, no ich príčina ostáva nejasná?
Aj keď častokrát považujeme vodu za bezpečnú, môže niesť veľké riziko pre naše zdravie.
Je dôležité, aby sme boli nesmierne obozretní a kládli veľký dôraz na bezpečnosť vody, ktorú pijeme.

Hlavným zdrojom vzniku rizika  môže byť práve vaša domácnosť, ktorá sa stáva pri zanedbanej kontrole vody terčom pre nežiadúce baktérievírusy.

Znečistenie vody môže byť spôsobené niekoľkými okolnosťami, ako napríklad nedostatočná
údržba alebo poškodenie septického systému, studne napojené k nebezpečným vodným zdrojom, staré potrubia umožňujúce preniku kontaminovanej vody do zásobovacieho systému, styk vody s ľudským odpadom a mnoho ďalších príčin.

HECLE, našou firmou špecializujúcou sa aj na čistenie rozvodov pitnej vody, vám pomôžeme identifikovať príčiny a postaráme sa o bezpečnosť vody, ktorú pijete.

Hrozby aktívnej konzumácie kontaminovanej vody

Vodné prostredie je odjakživa prirodzeným domovom pre veľké množstvo mikroorganizmov, baktérií, vírusov, alebo rôznych parazitov. Ich výskyt nemusí byť zriedkavý ani v pitnej vode, ktorú každodenne konzumujeme a tvorí neodlúčiteľnú súčasť nášho života.

Prvé príznaky

Časté príznaky infekcií a  chorôb, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku pitia znehodnotenej alebo kontaminovanej vody, sú spojené najmä s tráviacim systémom. Príznaky ako pravidelné hnačky, bolesti brucha, žalúdočné problémy a vracanie či únava nás majú varovať, že voda, ktorú pijeme, môže obsahovať patogény.

Koliformné baktérie

Je dôležité vedieť, že Koliformné baktérie, vrátane často vyskytujúceho sa druhu Escherichia coli, obývajúce ľudský tráviaci systém, spôsobujú znehodnotenie a kontamináciu vody. Tieto baktérie, nachádzajúce sa v hrubom čreve u ľudí a teplokrvných živočíchov, predstavujú veľké riziko, ak je nimi kontaminovaná pitná voda.

Fekálne znečistenie, vyvolané prenikom baktérie do vodných zdrojov a následná konzumácia takejto vody vedie k nebezpečným ochoreniam od nevoľností, hnačiek, únavy  a žalúdočných ťažkostí až po vážnejšie ochorenie s názvom brušný týfus.

Legionella

Legionella, vodná baktéria známa svojím výskytom vo vodných ekosystémoch v prírode, bežných spotrebičoch a zariadeniach, ktoré  vlastníte aj vy a tvoria každodennú súčasť vášho života. Od vzduchotechniky a bojlerov až po klimatizácie, vodovodné batérie a sprchy.

K nákaze dochádza priamou inhaláciou, teda vdýchnutím aerosólu, ktorý je rozprášený do vzduchu kontaminovaný baktériou. V prípade, že sa baktéria šíri vo forme kvapalných častíc
v plynnej látke, riziko infekcie výrazne narastá. Napríklad pri sprchovaní sa dokáže vdýchnutím
dostať do pľúc a spôsobiť nepríjemné ochorenia ako známu Legionársku chorobu, charakterizovanú najmä zápalom pľúc. Nákaza Legionellou nám môže privodiť okrem spomínanej choroby aj veľa
iných zdravotných problémov. Príznaky  ako vysoké horúčky, migrény alebo zvracanie sprevádzané nevoľnosťou a podobne.

Pseudonomas

Táto baktéria sa môže nečakane objaviť aj v našom okolí, pretože je veľmi nenáročná na adaptáciu
v rôznych podmienkach
. Voda a vlhkosť poskytujú ideálne prostredie pre jej rozvoj a prežitie. Môžete sa s ňou stretnúť napríklad v prírodných vodných zdrojoch, ako sú rieky alebo jazerá, ale aj v bazénoch a vírivkách, ktoré nie sú dôkladne udržiavané a dezinfikované.

Najčastejšie sa teda jedná o odpadovú, stojatú alebo povrchovú vodu, avšak nachádza sa taktiež v pôde a rastlinách.

Baktéria vytvára veľké riziko nakazenia sa, ktoré vedie k vzniku niekoľko zdravotných problémov a respiračných ochorení, vrátane zápalu pľúc, ako aj nepríjemnej infekcie močových ciest alebo zápalu vonkajšieho ucha.

Na vašej bezpečnosti a kvalite vody nám záleží

Naša firma HECLE má dlhoročné skúsenosti práve v tejto oblasti. Ponúkame službu pravidelného čistenia a dezinfekcie vášho potrubia. S nami si môžete byť istí, že váš vodovodný systém bude v tom najlepšom stave! Výsledkom našej práce nie je len nezávadná pitná voda, ale aj vaša bezpečnosť a zdravie, na ktorom nám záleží. Neváhajte nás kontaktovať pre špičkovú údržbu vášho vodovodného systému zvereného do rúk skúseným odborníkom.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *