Dokážete spoznať kvalitu vody?

Keby vám niekto položí túto otázku, vedeli by ste mu pohotovo odpovedať? Existuje niekoľko  faktorov, pomocou ktorých vieme posúdiť kvalitu vody aj my.

Vizuálna kvalita vody

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako dokážeme posúdiť kvalitu vody, je taký, že sa na ňu jednoducho pozrieme. Voda by mala byť prirodzene bezfarebná, číra kvapalina bez chuti
a zápachu. Pokiaľ spozorujeme nezvyčajné vlastnosti, ako tmavé sfarbenie, zákal, alebo prítomnosť nečistôt a usadenín, vieme povedať, že kvalita vody môže byť ohrozená a predstavovať potenciálne riziko pre naše zdravie a zdravie nášho okolia.

Zafarbenie vody

Môže byť spôsobené rôznymi príčinami, či už spojenými s prírodnými procesmi alebo samotnou ľudskou činnosťou. Je dôležité, aby sme nebrali zafarbenie vody na ľahkú váhu, pretože nie vždy to môže byť len estetický problém, pričom dokonca  takáto voda môže naznačovať prítomnosť kontaminantov, ktoré nie sú voľným okom viditeľné.

Hrdza vo vode

Spozorovali ste niekedy žlté, oranžové, červené až hnedé sfarbenie vody? Môže to byť znakom možnej oxidácie železa v zdroji vody alebo vo vodovodnom systéme, čím vzniká korózia. Pri takejto vode môžete častokrát v pohári objaviť aj usadeniny alebo drobné častice hrdze, ktoré pri nahromadení vo vodovodnom systéme spôsobujú jeho upchávanie a tým zhoršujú tok vody.

Mútna voda

Takmer každý z nás si najmenej jedenkrát nabral z vodovodného kohútika vodu, ktorá bola zakalená do biela. Nie raz sme mohli od niekoho počuť alebo si prečítať na internete, že takáto voda obsahuje nadmerné množstvo chlóru, ktorý pôsobí nepriaznivo na naše zdravie. Avšak nejde o chlór, ale o veľké množstvo vzduchu nachádzajúceho sa vo vode. Vzduch uvoľňuje drobné bublinky, ktoré vodu zafarbujú do mliečnej až bielej farby. Nie je dôvod sa znepokojovať, stačí, keď necháme vodu chvíľku odstáť a jej nezvyčajná farba začne pomaly miznúť.

Tvrdá voda

Zvýšená tvrdosť vody je pomerne častým problémom viacerých domácností. Príliš tvrdá voda  môže vytvárať usadeniny, škvrny a biele povlaky vodného kameňa, alebo ťažko poškodiť naše spotrebiče. Tvrdá voda môže zanechávať stopy na všetkých domácich spotrebičoch, ktoré sú spojené s vodou. Takáto voda má výrazne zvýšené hodnoty vápnika a horčíka, ktorých nadmerné množstvo nie je pre náš organizmus vyslovene nebezpečné, ale nepríjemné riziko môže vystavovať práve našej pokožke a vlasom.

Chuť vody

Chuť pitnej vody nedokážeme priamo popísať, pretože je to neutrálna tekutina, bez špecifickej arómy alebo zápachu. Aj napriek tomu, každý z nás vníma chuť vody inak. Samotná voda môže byť  ovplyvnená  rôznymi činiteľmi – minerálmi (najmä horčíkom, vápnikom a sodíkom), ktoré sú v nej rozpustené, alebo prítomnosťou chlóru v predpísaných dávkach. Ďalšími dôvodmi môžu byť iné fyzikálne a chemické faktory, či pôvod a spôsob skladovania vody.

“Kovová“ chuť vody

Takáto pachuť vody indikuje nadmerné množstvo kovov – železa a mangánu. Väčšie množstvo železa vo vode môže spôsobiť aj to, že jej chuť bude mierne horkastá.

Slaná chuť vody

Pri vysokej koncentrácii chloridu vo vode môžeme pocítiť, že jej chuť bude mierne slaná. Chlorid je bežnou zložkou vo všetkých vodách, nie je teda zdraviu nijako škodlivý. Avšak jeho nadmerné množstvo  môže poškodzovať kovové potrubia a viesť ku korozívnym účinkom vody.

Zápach vody

Pitná voda by prirodzene nemala mať žiadnu vôňu alebo nepríjemný zápach. Práve zápach vody signalizuje problémy s jej kvalitou či dokonca bezpečnosťou.

Zápach vody po sírovodíku

V tomto prípade sa jedná najmä o studničnú vodu,  alebo vodu,  ktorá má zvýšený obsah železa. Voda môže zapáchať po pokazených vajciach, čo znamená, že vo vode sa nachádza sírovodík, ktorý môže byť pri vysokej koncentrácii nebezpečný.

Zápach vody po chlóre

Chlórovaná voda obsahuje pridaný chlór vo forme roztoku, ktorý sa používa na jej dezinfekciu a zabíja všetky mikroorganizmy, škodlivé baktérie a vírusy. Jeho vôňa je veľmi výrazná a preto nie je problém ho ľahko rozpoznať. Chlórovanie je bežná metóda úpravy pitnej vody. Ak pridaný chlór presiahne stanovenú hranicu, môže sa to odraziť aj na chuti, kvalite a zápachu pitnej vody.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *